KJE SE NAHAJAMO

Podružnična šola Ajdovec  se nahaja na Ajdovški planoti v vasi Dolnji Ajdovec. Do nje  vodi asfaltirana cesta, ki  se na Dvoru odcepi od glavne ceste Žužemberk-Novo mesto. Sicer pa  Ajdovška  planota leži ob vzhodnem obrobju Suhe krajine na levem  bregu reke Krke v občini Žužemberk in jo sestavlja devet vasi: Gornji in Dolnji Ajdovec, Mali Lipovec, Srednji Lipovec, Veliki Lipovec, Brezova Reber, Sela, Boršt in Podlipa. Je kraška planota brez talnih vodnih virov. Na žalost, zato vasi na njej še danes nimajo  vodovoda. Planota leži na nadmorski višini od 300 do 500 metrov. Na prisojnih  pobočjih vzpetin Borštno bukovje, Lačen  grič in Hrib pa se je razvilo vinogradništvo. Veliko je vikend hišic, kjer so si  ljudje  uredili začasno zatočišče s prelepim pogledom  vse do  Julijskih  in Kamniško Savinjskih Alp. Prebivalci se ukvarjajo s poljedelstvom in  živinorejo. V zadnjem času se je precej razvilo pašništvo.  Od  meseca aprila  do  novembra  je zunaj kar precej goveje živine in drobnice. Manjkajo samo še pastirske koče pa bilo  kot na  Veliki Planini. Vendar   te dejavnosti so le redki osnovni vir preživljanja, največkrat so samo dopolnilne dejavnosti ob redni zaposlitvi  v različnih krajih tudi izven matične občine (Novo mesto, Trebnje). Nekaj je tudi samostojnih obrtnikov, katerih dejavnost je povezana  z lesom (I- LES , MID, žagarstvo in tesarstvo Novinec).V Ajdovcu, kjer se nahaja šola, je lepa za ogled in zanimiva na novo zgrajena (1990)  cerkev sv. Trojice, gasilski dom s trgovino in gostilno ter dva  obrata z lesno industrijo. Je tudi kar nekaj lepih točk za sprehode in izlete v naravi (dom na  Frati).  Ponosni smo na  obnovljeni vaški vodnjak v Dolnjem Ajdovcu in  Gnidovčevo spominsko sobo, ki se nahaja v župnišču na Selih pri Borštu. Skupaj z Zavodom za gozdove smo pripravili gozdno učno pot Ajdovček.