ZGODOVINA ŠOLE

Ajdovec je dobil šolsko poslopje  leta 1875. Sezidano  je bilo na mestu, kjer je do leta 1874 stala mežnarija, to je ob današnji Resarjevi hiši. Šola je bila enorazrednica. Vse učence je poučeval en učitelj.  Septembra 1920 je bila šola razširjena v dvorazrednico. Pomladi leta 1934 je bila šola razširjena v  trirazrednico. Vaščani so leta 1939 zgradili prosvetni dom. Med drugo svetovno vojno je bila šola porušena  in uničeni so bili mnogi dragoceni podatki. Ohranila se je šolska kronika, ki se piše  od leta 1920 naprej. Po vojni   je vlada nacionalizirala prosvetni dom  in  v njem 16. novembra 1947 odprla novo šolo. Pouk je potekal v štirih oddelkih, ki so bili samostojni in različno kombinirani. Po šol. letu 1956/57 je bilo na OŠ Ajdovec vseh osem razredov. Ker so bili učenci višjih razredov prikrajšani za predmetni pouk, se je šola leta 1964 priključila OŠ Žužemberk in tako postala njena podružnica vse do današnjih dni.